Koploskopia

Kolposkopia

Rak szyjki macicy jest obecnie trzecim najczęściej występującym rodzajem raka u kobiet na świecie. Polska należy do krajów o średniej zachorowalności na ten nowotwór. Ma jednak jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności w Europie.
W ostatnich latach wzrosła liczba zachorowań wśród młodych kobiet od 35 do 44 roku życia. Należy pamiętać, że szybkość wyleczeń zależy głównie od zaawansowania raka szyjki macicy.

Naprzeciw tym danym i strategii wychodzi Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników tworząc rekomendacje postępowania mającego na celu wczesną diagnostykę i leczenie zmian przednowotworowych raka szyjki macicy. Dzięki nowoczesnym metodom diagnostycznym możliwe jest wykrycie zmian przedrakowych, a nawet obecności rakotwórczych typów HPV na szyjce macicy.

Jednym z takich testów przesiewowych jest cytologia płynna szyjki macicy (LBC), a technika pobierania jest taka sama jak cytologia tradycyjna. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Ta trafna diagnoza może dostarczyć informacji nie tylko o zmianach w nabłonku szyjki macicy, ale także o potencjalnym ryzyku zachorowania na raka. Jeśli w uzyskanych wynikach obecny jest wirus HPV 16 lub 18, diagnozę można poszerzyć za pomocą kolposkopii.

Kolposkopia to bezbolesne i nieinwazyjne badanie przy użyciu mikroskopu, które za pomocą barwienia części pochwowej szyjki macicy odczynnikami pozwala na wskazanie miejsc do pobrania wycinków. Kolposkopię z wycinkami należy wykonywać jednocześnie. Materiał w ten sposób uzyskany przekazywany jest do badania histopatologicznego, gdzie dostarcza informacji o nieprawidłowościach w obrębie szyjki macicy.

Jest to bardzo skuteczna metoda diagnozowania raka szyjki macicy stosowana w naszym Centrum Medycznym. W połączeniu z badaniem cytologicznym wykrywalność tej choroby sięga nawet do 100%.

Dermatolog, Kardiolog, Laryngolog, Okulista, Ginekolog, Neurolog, Endokrynolog, Urolog, Chirurg, Ortopeda, Chirurg naczyniowy, Nefrolog, Internista
Google Maps